Konkurs poetycki „Trzy kwiaty wiśni” – zapraszamy do świata japońskiej poezji haiku
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym konkursie poetyckim „Trzy kwiaty wiśni”, którego celem jest popularyzacja poezji haiku i poetyckie uchwycenie uroku wiosny. Konkurs ma charakter otwarty, skierowany jest do wszystkich uczestników, których zadaniem jest stworzenie trzech wierszy haiku inspirowanych porą wiosenną, przyrodą i ulotnością chwili.
Prace należy złożyć do 5 maja 2025 roku, przesyłając je drogą mailową na adres konkurs@biblioteka-garwolin.pl lub dostarczając osobiście do siedziby Biblioteki. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, a wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej Biblioteki oraz w jej mediach społecznościowych.
Haiku to tradycyjna forma japońskiej poezji, która narodziła się w XVII wieku. Klasyczne haiku to wiersz złożony z trzech wersów o układzie sylab 5-7-5, pozbawiony rymów, skupiony na uchwyceniu jednej, krótkiej chwili – często związanej z naturą, pogodą, zmianą pór roku. W haiku liczy się nie tylko forma, ale i atmosfera – cisza, ulotność, kontemplacja. W poezji polskiej po haiku sięgał m.in. Czesław Miłosz, udowadniając, że ta minimalistyczna forma może mieć głębokie znaczenie także w naszej kulturze.
Oto przykład trzech klasycznych haiku autorstwa japońskich mistrzów:
Matsuo Bashō (1644–1694)
Staw stary tak trwa,
żaba skacze – plusk wody
rozbrzmiewa ciszą.
Yosa Buson (1716–1784)
Wiosenny wieczór –
wszędzie widać światła,
lśniące pod wiśnią.
Kobayashi Issa (1763–1828)
Pchła skacze i gra,
na głowie buddy siedzi –
i nic się nie dzieje.
Tytuł konkursu „Trzy kwiaty wiśni” nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Japonii – sakury, czyli kwitnących wiśni, które co roku w kwietniu rozświetlają parki i ulice delikatnym różem. W Japonii hanami – tradycyjne podziwianie kwiatów – to moment zbiorowego zachwytu nad pięknem przyrody i refleksji nad przemijaniem. Kwiaty sakury są nieodłącznym elementem wiosny i obchodów tzw. Złotego Tygodnia – serii świąt narodowych przypadających pod koniec kwietnia, które Japończycy często spędzają na łonie natury. W duchu tej tradycji zachęcamy do zatrzymania się na chwilę i spróbowania wyrażenia własnej wrażliwości poprzez formę haiku.
Wszystkich miłośników poezji i subtelnych obserwacji świata zapraszamy do udziału w konkursie. Niech trzy kwiaty wiśni rozkwitną także w Waszych słowach.
Regulamin konkursu w załączonym pliku:
Regulamin konkursu Trzy Kwiaty Wiosny plik PDF