image1 image2 image3
logo

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilawie

Zmień rozmiar tekstu:

Adres: ul.Wojska Polskiego 2, 08-440 Pilawapilawa ban

Telefon: (25) 685-64-82

E-mail: m_gok@o2.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00
Sobota 8:00 - 16:00

 

Zbiory biblioteczne:

Księgozbiór biblioteki wraz z filiami liczy 49791 woluminów.

Historia biblioteki:

        Pierwsze informacje o bibliotece ,notuje się z 1912r.  W 1936 r. powstał Oddział Biblioteki Powiatowej z inicjatywy Piotra Jaroszewicza, ówczesnego kierownika szkoły w Pilawie. Przez lata wojny, księgozbiór przechowywała w swoim domu Helena Szewczyk. Po wojnie zorganizowała punkt biblioteczny, maleńką namiastkę przyszłej biblioteki, która awansowała w roku 1955 na Gromadzką Bibliotekę Publiczną, podczas gdy w sąsiednich miejscowościach długo funkcjonowały jako punkty biblioteczne. Księgozbiór liczył wtedy 302 książki a biblioteką kolejną zarządzały: Apolonia Kucharska, Maria Sanecka, Czesława Wojtokas, Izabela Jarosińska, oraz Zofia Lis. 7 lat później biblioteka została przeniesiona do Domu Strażaka a kierownictwo objęła Maria Piekarska. W roku 1985 nastąpiło otwarcie Nowej Biblioteki Miejsko – Gminnej przy ul. Wojska Polskiego, której wnętrza okazały się na tyle przestronne, że oprócz wypożyczalni dla dorosłych, znalazł się oddział dla dzieci i dwie czytelnie. W tym samym roku biblioteka obchodziła 30 – lecie, a księgozbiór liczył wówczas 12 tyś. woluminów. W bibliotece wtedy pracowały: Maria Piekarska, Maria Gniadek, Marzena Grzegrzółka i Beata Bylinka z dyrektorem na czele Joanną Mackiewicz. W tym czasie funkcjonowały już filie biblioteczne w Trąbkach, Puznówce i w Gocławiu, które podlegały i podlegają do dnia dzisiejszego pod Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilawie. W roku 1995 kierownictwo objęła Grażyna Jałocha, a księgozbiór wówczas liczył 20940 woluminów. Biblioteka mogła i nadal może poszczycić się dobrze zaopatrzonym księgozbiorem a szczególnym powodem do dumy jest księgozbiór podręczny, w którym czytelnik może znaleźć najnowszą i bardzo zróżnicowaną literaturę z każdej dziedziny, oraz szeroki wybór czasopism. Wzrost tak atrakcyjnej i niezbędnej literatury dla różnych wiekowo czytelników, wpłynął na wzrost czytelnictwa i wypożyczeń. Od roku 2005 czytelnicy mają do dyspozycji 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu a pracownicy biblioteki pracują na specjalnym oprogramowaniu bibliotecznym MAK 4.3 wraz z katalogowaniem komputerowym.  W ostatnich latach zmieniła się struktura wiekowa czytelników, zmniejszyła się liczba najmłodszych czytelników a wzrosła liczba osób uczących się i studentów korzystających z biblioteki.

       W dniach 12 – 13 października 2005 odbyły się Mazowieckie Spotkania z  książką połączone z obchodami 50 – lecia Biblioteki Publicznej w Pilawie. Współorganizatorami tej uroczystości  obok z Biblioteki Publicznej był Samorząd Województwa Mazowieckiego, Biblioteka Publiczna Miasta Stołecznego Warszawy, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, oraz burmistrz Miasta i Gminy Pilawa.

       Mazowieckie Spotkania  z Książką, miały na celu rozbudzenie zainteresowania książką, promowanie biblioteki jako instytucję wspomagającą edukację społeczeństwa, oraz promocje naszego regionu. Impreza ta była znaczącym wydarzeniem i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Pilawy i okolic. Dla uczestników szczególnie dzieci i młodzieży impreza ta była źródłem niezapomnianych przeżyć.

     W dobie komputeryzacji i wszechobecnego Internetu, książka nadal pozostaje cenionym źródłem wiedzy.

Filie biblioteczne:

Filia Biblioteczna w Gocławiu

Gocław, 08-440 Pilawa

Czynna w godzinach:

Wtorek - Środa     10:00 – 18:00

 

Filia Biblioteczna w Puznówce

Puznówka, 08-440 Pilawa

Czynna w godzinach:

Poniedziałek - Wtorek 15:00 – 18:00

Środa 10:00 – 18:00

Czwartek - Piątek 15:00 – 18:00

 

Filia Biblioteczna w Trąbkach

Trąbki, 08-440 Pilawa

Czynna w godzinach:

Wtorek - Sobota 10:00 – 18:00

2024  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie