Łączy nas pamięć

Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak, Rada Miasta Garwolina, Młodzieżowa Rada Miasta Garwolina, Kacper Broniszewski – Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zapraszają 19 kwietnia br na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Obchody rozpoczną się w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie o godzinie 12:00 “Spotkaniem z żywą historią”- prelekcją Macieja Łyżwińskiego na temat historii Żydów w Garwolinie. Podczas spotkania zostanie wyświetlony premierowo film krótkometrażowy “Zdążyć przed panem Bogiem” otrzymany od Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

getto 2023 white final v2

Po części kulturalnej przejdziemy do uhonorowania bohaterów lokalnych i historii. O godz. 14:00 złożymy kwiaty przy tablicy upamiętniającej Burmistrza Miasta Garwolina – Franciszka Paśniczka – odznaczonego Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nie zapominamy również o dawnym cmentarzu żydowskim w Sulbinach, gdzie oczyszczone w ostatnim roku macewy pozostają jednymi z ostatnich pozostałości żydowskich w naszym otoczeniu. – informują organizatorzy wydarzenia.

Wydarzeniem, które weszło już do tradycji związanych z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim jest „Akcja żonkile” polegającą na rozdawaniu przechodniom żółtych kwiatów- symboli zbiorowej pamięci.  W tym roku również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie bierze w niej udział.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

za: garwolin.pl