Jesteśmy z Wami już 95 lat

Już blisko stulecie Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie służy mieszkańcom miasta i powiatu. Obchodzony jubileusz jest uhonorowaniem pracy pokoleń bibliotekarzy, krzewiących miłość do książki, tego uniwersalnego nośnika wiedzy i kultury, wśród lokalnej społeczności.

(...)Zapytacie Państwo, jaki jest sekret tej wiecznej młodości, co robić, by pokłady energii się nie eksploatowały, ale by były to złoża coraz bogatsze. Doświadczenia moich poprzedników, a także moje dowodzą, że recepta jest niezwykle prosta: to jest miłość do ludzi, życzliwość i autentyczne zainteresowanie ich sprawami. Z tego rodzą się książki, książki dzięki temu stają się naszymi przyjaciółmi, pomnikiem tej przyjaźni jest biblioteka (..). To pomnik, który ma swój krwiobieg -żyje, bo jest dla ludzi, tworzony przez ludzi.

Tymi słowami dyrektor Iwona Poreda rozpoczęła Jubileusz Biblioteki.

95 lecie logo

Były życzenia od gości: posła Grzegorza Woźniaka, wieloletniej poseł Stanisławy Prządki, starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Osmólskiego, burmistrza miasta Garwolina Tadeusza Mikulskiego, radnych miejskich na czele z wiceprzewodniczącą Marią Pasik, wicemarszałek Senatu Marii Koc, które przekazał sekretarz – Michał Jaworski, byłych pracowników biblioteki, a także przedstawicieli bibliotek z terenu powiatu.

Przygotowaliśmy krótką lekcję historii biblioteki oraz jubileuszowy Top Pięć -5 razy Naj na 95-lecie:

• Najaktywniejszym czytelnikiem został Piotr Borowski.
  • Czytelnikiem, który na swoim koncie ma największą liczbę wypożyczonych książek, jest Joanna Grzeszczak oraz Anna Kozicka.
  • Najstarszą książką w księgozbiorze biblioteki jest książka pt. „Prawidła wymowy i poezyi wyjęte z dzieł Euzebiusza Słowackiego” wydana w 1833 roku.
  • Czytelnikiem oddziału dla dzieci, który wypożyczył największą ilość książek jest Julia Pilarska,
  • Honorowymi czytelnikami naszej biblioteki zostali: Jadwiga Rękawek, Genowefa Kałaska, Janusz Maszkiewicz oraz Zbigniew-Gnat Wieteska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

W trakcie jubileuszowej gali miał również premierę film promujący naszą bibliotekę.

Kulminacją obchodów jubileuszu 95-lecia było spotkanie z Tomkiem Michniewicz, który opowiedział o tym, jak zabrał księgowego z korporacji, osobę bez podróżniczego doświadczenia, na wycieczkę do kameruńskiej dżungli.

Dowiedzieliśmy się, jak odmienną perspektywę mieli obaj na zagadnienie przygody oraz jak się skończyły próby cywilizowania Pigmejów z plemienia Baka.