image1 image2 image3
logo

Gminna Biblioteka Publiczna w Trojanowie

Zmień rozmiar tekstu:

Adres: Trojanów 63B, 08-455 Trojanówp trojanow

Telefon/Fax: (25) 682-75-71

E-mail: gbptrojanow@op.pl, gbptrojanow@gmail.com

Strona WWW: http://bibliotekatrojanow.blogspot.com/

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek 8:00-16:00

Sobota (pierwsza i ostatnia miesiąca) 8:00-16:00

Posiadamy książki naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy. Oferujemy literaturę piękną dla dorosłych z dużym wyborem powieści obyczajowych, psychologicznych i sensacyjnych. Dysponujemy bogatym księgozbiorem dla dzieci i młodzieży a także zestawem lektur szkolnych dla szkół podstawowych, gimnazjum i ponadgimnazjalnych. Zachęcamy do korzystania z księgozbioru podręcznego oraz prasy. Umożliwiamy korzystanie z bezpłatnego dostępu do Internetu w czytelni internetowej IKONKA . Służymy fachowa pomocą w doborze lektur. Udzielamy informacji bibliotecznych i bibliograficznych. Organizujemy lekcje biblioteczne, wystawy nowości wydawniczych, konkursy. Pomagamy młodzieży w doborze lektur do prac maturalnych i semestralnych.

Zbiory biblioteczne:

Księgozbiór biblioteki wraz z filiami liczył w dniu 31.XII.2009 20802 woluminy.

Historia biblioteki:

3 marca 1949 r. utworzono Bibliotekę Publiczną w Gminie Trojanów. Gminna Biblioteka Publiczna w Trojanowie na rozpoczęcie swojej działalności otrzymała 900 woluminów książek. Były to książki przekazane przez ministerstwo Kultury i Sztuki - Centralny Zarząd Bibliotek. Dodatkowo zakupu nowości dokonywała Powiatowa Biblioteka w Rykach. Do księgozbioru nowo utworzonej biblioteki gminnej trafiły także książki ze zlikwidowanej Biblioteki Towarzystwa Uniwersytetu Ludowego im. Ignacego Solarza w Trojanowie, ponieważ Uniwersytet nie przetrwał próby czasu i został zlikwidowany. Księgozbiór TUL zasilił zbiory biblioteki publicznej, w ten sposób tradycje Uniwersytetu „niesienia wiedzy pod strzechy” mogły być kontynuowane (do dnia dzisiejszego zachowało się kilka książek z TUL). Biblioteka zajmowała jedno pomieszczenie w budynku Urzędu Gminy, zlokalizowanym przy głównej ulicy Trojanowa. W bibliotece znajdowały się dwa regały na książki, oraz stolik i krzesło dla czytelnika.
W 1954 roku Gminy przekształcono w Gromady,  dlatego Gminna Biblioteka w Trojanowie zmieniła nazwę na Gromadzką Bibliotekę w Trojanowie. W 1956 roku powstała Gromadzka Biblioteka  w Korytnicy, a rok później w Woli Życkiej, dostęp do książki w ten sposób znacznie się powiększył.
W latach 70-tych gmina wynajmowała pomieszczenia dla biblioteki w domach prywatnych. Reforma administracyjna kraju z roku 1973 przyniosła kolejne zmiany – zlikwidowano 4315 gromad, a utworzono 2365 nowych gmin. Biblioteki ze zlikwidowanych gromad, które nie zostały bibliotekami gminnymi, przekształcono w filie. Tak stało się z Gromadzką Biblioteką w Korytnicy i Woli Życkiej, zostały one przekształcone w filie Gminnej Biblioteki Publicznej w Trojanowie.
 Z kolei lata 80-te, lata kryzysu ekonomicznego, dla biblioteki w Trojanowie nie były najgorsze pod względem zakupu nowych książek. Księgozbiór biblioteki systematycznie się powiększał, szczególnie na koniec tamtej dekady, w 1989 roku przybyło 988 książek.
Niestety biblioteka przeżywała także trudne chwile, w latach 80-tych doszło do zawieszenia działalności biblioteki w powodu braku lokalu. W 1981 roku książki zostały zmagazynowane. Wymieniono jedynie komplety książek do punktów bibliotecznych. Biblioteka wznowiła swoją działalność w 1982 roku. Księgozbiór został umieszczony w pałacu Ordęgów.
 W lutym 1990 roku wyremontowano dla biblioteki budynek po Spółdzielni Kółek Rolniczych w centrum Trojanowa. Samodzielny lokal o jasnych i przestronnych pomieszczeniach dał bibliotece szansę, jakiej nie miała dotychczas. Dzięki lepszej lokalizacji mogło rozwijać się czytelnictwo, łatwiej było też prowadzić pracę kulturalno-oświatową. Zakupiono nowe meble, nowy wystrój wnętrza zachęcał do wejścia i miłego spędzenia czasu w bibliotece i czytelni. Powierzchnia budynku przeznaczonego na bibliotekę wynosiła 146m2, z czego na czytelnię 32m2 , na wypożyczalnię przypadło 91m2. Biblioteka posiada ładną czytelnię (10 miejsc dla czytelników), dużą wypożyczalnię, pokój kierownika, pomieszczenie socjalne, korytarz  i toaletę. Od 2006 roku działa czytelnia internetowa IKONKA z bezpłatnym dla czytelnika, szybkim Internetem.

Filie biblioteczne:

Filia biblioteczna w Korytnicy
Korytnica 106, 08-455 Trojanów
tel. (025) 682-70-36
Czynna w godzinach:
Poniedziałek -Piątek 8:00 - 16:00

2024  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie